Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Psikolojik Destek Unsurları

Protez yapım sürecinin ilk aşaması protez yapımına karar verilmesi aşamasıdır. Günümüzde göz protezinin kullanımı yaygın olarak bilinmektedir. Kişilerin sosyo ekonomik düzeyleri ve yaşadıkları bölgenin kalkınmışlık düzeyi ile orantılı olarak göz protezine ulaşılabilirlik de artmaktadır.

Göz kusurları hastalıkları yaşayan hastalar çoğunlukla kozmetik nedenlerden dolayı çözüm arayışına girerler. Ve yavaş yavaş kendilerini protez kullanımı için hazırlamış olurlar.

Fakat ani gelişen göz kayıplarında bu sürece daha geç adapte olurlar.

Yaşadıkları ani gelişen kayıp duygusal olarak değişken ve zor bir döneme girmelerine neden olmaktadır. Duruma adapte olunmasının ardından kişiler durumun çözümüne ilişkin adım atmaya hazır hale gelirler. Bu dönemdeki en iyi rehberiniz ise göz hekiminizdir. Var olan sağlık sorununuzun her aşamasında size eşlik eder. Yol gösterebilir. Duruma ilişkin donanımlı ile yaşadığınız sürece adaptasyonunuzu kolaylaştırabilir.

Dolayısı ile seçmiş olduğunuz göz hekiminiz ilk yol arkadaşınızdır. Protez göz alanında nitelikli bilgi ve deneyime sahip birinden yardım almanızı öneririz. Protez göz cerrahisinde nitelikli tedavi ile birlikte ,cerrahi sonrası dönemde de görüsüne ihtiyaç duyacağınızı bilerek hareket etmelisiniz.

Diğer yol arkadaşlarınız da protez gözünüzü yapacak kişidir. Medikal olmayan diğer tüm ihtiyaçlarınız da o giderecektir. Dolayısı ile güvenli ve huzurlu bir bağ oluşturduğunuz bir kişiden hizmet almanızı öneririz. Ancak bu şekilde nitelikli bir göz protezi edinebilirsiniz.

Bedenin herhangi bir bölümünün yitirilmesi kişi için çok ağır, kabullenilmesi çok güç bir deneyimdir. Böyle bir duruma maruz kalan kişi çok zor bir süreçle sınanır. Dolayısı ile bu dönemi bir uzman yardımı alarak tamamlaması en ideal olan seçenektir. Alacağı nitelikli bir psikolojik destek, sürece daha çabuk adapte olmasını ve durumla daha kolay baş etmesini sağlayacaktır.

Go to top