Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Protez Göz Tarihçesi

1940 ların teknoloji si bize akrilik göz kullanımını mümkün kıldı. Akrilik protez kullanımından önce cam protezler yaygın olarak kullanılmaktaydı. Cam gözler fabrikasyon ürünler olarak üretildi. Cam protezlerin şekillendirilmesi zor ve düzeltmelere olanak vermemesi kullanım ve yapımını sınırladı. Akrilik protezlere göre kırılgan olması da tercih edilirliğini azalttı. Akrilik gözler kırılgan değillerdir. Cama göre daha konforlu bir yapıya sahiptirler. Özenli bir bakım ve kullanımla cam protezlere göre yaklaşık 3 kat daha uzun ömürlüler. Göz boşluğuna bilye(sfer) takılması (soket cerrahisi) kozmetik nedenlere olduğu kadar bazı medikal nedenlerden dolayı da gereklidir.

 

Soket cerrahisi yapılmadan protez göz kullanımı , göz içinde var olan hassas dokularda tahriş eğilimindedir. Sürekli tahrişle birlikte enfeksiyon ve farklı göz hastalıklarını beraberinde getirir.

 

Protez göz kullanmak zorunda olduğunuz gözünüze tekrar görme yetisini kazandırmayacaktır. Biz göz ve göz çevresi sağlığınız için iyi bir soket cerrahisi geçirmenizi önermekteyiz. İyi bir soket cerrahisi size daha küçük bir protez kullanabilme avantajını sağlar. Daha küçük protez alt göz kapağına daha az ağırlık vereceği için zamanla gelişebilecek olan alt göz kapağı sarkması riskiniz azalır. İçine bilye (sfer) takılmış olan gözünüz belirli ölçülerde hareket kazanabilir. Ne ölçüde hareket kazanacağı yapılan soket cerrahisinin niteliğine ve daha önce geçirmiş olduğunuz göz içi ameliyatlara bağlıdır. Soket cerrahisi geçirdikten sonra ilk dönemlerde sferi (bilyeyi) hissedeceğiniz için rahatsız olabilirsiniz. Fakat bu rahtsızlık zamanla yok olur.

Protez kullanımında göz yaşı salgızı bazen normal seviyede kalırken kalırken bazen de göz yaşı salgısında artış gözlenebilir. İlk kullanımda normal kabul edilen bu durum ilerleyen dönemlerde gelişirse şu sebeplerden olabilir; rüzgara maruz kalmak, soğuk algınlığı geçirmek , alerjik yanıt, aşırı sıcaklar veya protez bakımında yeterli hijyeni sağlayamamak. Bu gibi durumlarda protezin ve göz ici dokuların hijyeninden emin olmak gerekir. Protez bakımını prosedürlere uygun olarak yapmak gerekir. Bir göz uzmanın görüşü alınmalıdır. Protezin dış yüzey bütünlüğü tekrar değerlendirilmelidir. Tüm bunlarla birlikte protezin tuzlu su çözeltisinde bakım prosedürü tekrarlanmalı.

Go to top