Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Protez Göz Ameliyatı

Protez göz, herhangi bir nedenle görme yeteneğini kaybetmiş ve bir daha görme duyusunu geri kazanma olasılığı olmayan kişilerde, kişinin dış görüntüsünü iyileştirmek ve toplum içinde kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Protez göz akrilik ve cam malzemeden yapılabilir.Protez göz uygulaması söz konusu olduğunda izlenebilecek bir kaç farklı yol var. Öncelikle hastanın kendi göz küresinin şekil ve bütünlüğü iyiyse, göz hareketleri korunmuşsa, hastanın görmeyen gözünün üstüne ince bir kapak şeklinde dış protez uygulanabilir.

Ancak normalde gözün ön yüzeyi çok hassas olduğu için protezin doğrudan gözün üzerine uygulanması ancak gözün ön yüzeyinde geçirilen hastalık veya kaza sonrasında his azalması varsa mümkün olabiliyor.

Kişinin diğer gözünün göz bebeğinin rengi ve büyüklüğüne benzer şekilde boyanmış ince bir kapak şeklinde dış protez hazırlanıyor ve bu protez doğrudan gözün üzerine yerleştiriliyor.

Protez Göze Hazırlık

Tümör şüphesi yoksa göz ağrı yapıyor ve kişiye rahatsızlık veriyorsa, o zaman ameliyatla gözün içindeki dokuların boşaltılıp sadece gözün beyaz dış kılıfının korunması(eviserasyon ameliyatı) gündeme geliyor… Eğer tümör şüphesi varsa veya çok kötü ve düzensiz bir yaralanma mevcutsa göz beyaz kılıfı(sklera) ile birlikte alınarak(enükleasyon ameliyatı) ameliyat edildir. Göz küresinin içindeki yapıların boşaltılmasından sonra gözün iç boşluğunu doldurmak için göz ile aynı boyutta bir iç protez(bilye(sfer)) yerleştiriliyor. Bu iç protez insan vücudu ile tam uyum gösteren silikon, akrilik veya çeşitli sentetik maddelerden yapılıyor ve ameliyat sırasında yerleştirildikten sonra kişinin ömrü boyunca yerinde kalıyor. İç protezin konulmasını takiben iyileşme sürecinin tamamlanması için bir süre beklendikten sonra iç protezin üzerine bir kapak gibi oturacak olan dış protez yapılıyor. Diğer gözün rengi ve boyutuna uygun yapılan dış protez karşıdan bakıldığında diğer gözden farksız görünüyor ve. Hasta dış protezi kendisi takıp çıkartabiliyor ve belli aralıklarla temizleyerek bakımını yapıyor. Eğer yaralanma sonucu göz küresinde ağır bir şekil bozukluğu veya küçülme varsa, o zaman ameliyatla gözün dış kılıfı da dahil olmak üzere tamamı alınıyor ancak göz hareketlerini sağlayan gözün çevresindeki kaslar korunuyor. Ameliyatta göz küresi alındıktan sonra göz küresi ile aynı boyutta bir iç protez konuyor ve göz çevresindeki kaslar bu proteze dikiliyor. Ameliyat sonrasında bir süre geçtikten sonra iyileşme dönemini takiben iç protezin üzerine yine diğer göz ile aynı görünümde olan hareketli dış protez takılıyor.

Basında Aksel

Yüksek teknoloji kalitesi ile üretilmiş protez gözler ve referanslarımız ile bir ilke imza atan şirketimizin basında çıkan haberleri yaptığımız işin kalitesini ve gücünü göstermektedir.

 BASINDA BİZ >>>

Go to top